نحوه انتخاب چیلر مناسب

نحوه انتخاب چیلر مناسب و بهینه برای سامانه سرمایشی بستگی به پارامترهای متعددی دارد که در زیر به آن پرداخته ایم:

پارامترهای تاثیر گذار بر انتخاب چیلر

  • هزینه های اولیه
  • هزینه های جاری
  • نوع کندانسور
  • بیشتر بخوانید: چلیر اسکرال

انتخاب چیلر

هزینه های اولیه

در ظرفیت های برودتی پایین ، هزینه خرید چیلرهای جذبی بالاتر از تراکمی است.چیلرهای تراکمی با کمپرسور اسکرو گرانتر از چیلرهای کمپرسور رفت و برگشتی و سانترفیوژ است.

چیلرهای جذبی دو اثره از چیلرهای جذبی تک اثره گرانتر است.هزینه نصب چیلرهای جذبی لیتیوم بروماید در قیاس با چیلر های تراکمی بیشتر است زیرا موارد بسیاری در زمان نصب و راه اندازی آنها باید کنترل شود.

انتخاب چیلر

چیلرهای جذبی جامد هزینه نصب بیشتری نسبت به دیگر چیلرهای جذبی دارند.حجم چیلرهای جذبی بزرگتر از چیلرهای تراکمی است اما در بارهای زیاد که نیاز به چند چیلر می باشد اگر از یک چیلر جذبی با بار معادل استفاده شود جای کمتری اشغال می کند و مقرون به صرفه است.

چیلرهای جذبی جامد نسبت به چیلرهای جذبی لیتیوم برمایدی فضای بیشتری احتیاج دارند.اندازه بزرگ این چیلرها باعث افزایش هزینه های حمل و نقل و نصب آنها میشود.

انتخاب چیلر

هزینه های جاری

چیلرهای تراکمی از انرژی الکتریکی و چیلر جذبی از انرژی حرارتی به عنوان منبع اصلی برای ایجاد سرمایش استفاده می کنند.هزینه انرژی مصرفی چیلرهای تراکمی بیشتر از چیلرهای جذبی است.

مصرف انرژی برق در تابستان که زمان استفاده از چیلر می باشد،بیشتر می شود،در حالی که مصرف گاز یا گازوییل در تابستان کاهش می یابد.این عامل باعث گرانتر شدن مصرف برق و افزایش هزینه های چیلرهای تراکمی می شود.مصرف برق در چیلرهای اسکرو کمتر از رفت و برگشتی و سانترافیوژ است.

انتخاب چیلر

نوع کندانسور(تقطیر کننده)مورد استفاده در سامانه

در مناطقی که رطوبت نسبی بالایی دارندمثل جنوب کشور،باید از کندانسور هوایی استفاده کرد و در مناطق دیگر می توان از سامانه های کندانسور آبی استفاده کرد.انتخاب کندانسور آبی به لحاظ مصرف برق و بحث بهینه سازی مصرف انرژی نسبت به کندانسور هوایی منطقی تر است.

چیلرهای جذبی لیتیوم بروماید فقط با کندانسور آبی کار می کنند،پس گزینه مناسبی برای مناطق مرطوب نیستند.

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.