دوش هوا چیست؟

دوش هوا یا ایر شاور ها، اتاقک هایی هستند که در ورودی اتاق های تمیز و یا هر اتاقی که نظافت در آن اهمیت دارد نصب می گردند تا علاوه بر کنترل ورود و خروج افراد به محیط اتاق تمیز، از ورود آلاینده های مشخص مثل ذرات گرد و غبار به محیط ایزوله جلوگیری به عمل آید.

کارکرد دوش هوا

اصولا دوش های هوا در ورودی های اتاق های تمیز نصب می گردند. این اتاقک ها با پمپاژ هوای فشرده از نازل های تعبیه شده به افراد حاضر در داخل محیط مورد نظر، گرد و غبار و همچنین آلودگی های ناشی از تماس با فضای خارج را می زدایند.دوش های هوا جداسازی گرد و غبار تا سه دهم میکرون را با بازده بسیار بالا انجام می دهند.

دوش هوا

موارد استفاده از دوش های هوا

دوش های هوا را به عنوان ورودی محیط هایی که رعایت تمیزی و نظافت در آن ها از اهمیت بالایی برخوردار است می توان به کاربرد.به عنوان مثال می توان کاربرد آن را در موارد زیر بیان کرد:

  • اتاق های عمل بیمارستان ها
  • اتاق های تمیز
  • محیط های داروسازی
  • سالن های رنگ
  • صنایع غذایی
  • صنایع هسته ای

دوش هوا

انواع دوش های هوا

دوش های هوا از سالیان پیش کاربرد خود را پیدا کرده بودند. در نوع اولیه و قدیمی آن که به تولید رسید جریان هوا به صورت نامنظم به افراد داخل اتاقک برخورد می کرد تا ذرات را از البسه آن ها بزداید اما این ذرات در محیط آن معلق می ماندن به صورتی که هنگام ورود افراد، این ذرات وارد محیط اتاق تمیز می شدند.در طراحی های جدیدتری که برای دوش های هوا صورت گرفت این ایراد مدنظر قرار گرفت و طراحان با به کار گرفتن جریان مستقیم و همچنین جریان های چند طرفه و یا ایجاد تونل این مشکل را مرتفع کردند.

دوش هوا

خاصیت اینترلاک درب های دوش هوا

درب هایی که برای دوش های هوا به کار گرفته می شود از تکنولوژی اینتر لاک بهره می برند به این معنا که تنها یک درب آن می تواند باز باشد، تا به این طریق هنگامی که فردی داخل اتاقک می باشد، فرد دیگری نتواند وارد آن شود تا در فرآیند خللی ایجاد کند.

دوش هوا

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.