سواحل مدیترانه در زیتون کشت شده هر هکتار بازده نفت

منشاء جغرافیایی زیتون پرورده آرشیا زیتون کشت شده (Olea europaea L.) را می توان در مناطقی در امتداد سواحل مدیترانه شرقی که در حال حاضر ترکیه، سوریه، لبنان، فلسطین و اسرائیل در آن قرار دارند، ردیابی کرد.

برخی از سوابق نشان می دهد که درختان زیتون حداقل از 3000 سال قبل از میلاد در آن مناطق کشت شده اند (کانر، 2005). سپس زیتون به طور گسترده در جنوب اروپا، شمال آفریقا و شبه جزیره ایبری گسترش یافت.

امروزه تقریباً 98 درصد زیتون در کشورهای حوزه مدیترانه کشت می شود.

اسپانیا، ایتالیا و زیتون پرورده لاهیجان یونان روی هم حدود 77 درصد روغن زیتون جهان را تولید می کنند.

پرتغال، تونس، ترکیه، مراکش، سوریه و مصر نیز میزان تولید مهمی دارند، اما بازده نفت در هر هکتار در بسیاری از موارد پایین است و از فناوری مدرن پردازش استفاده نمی شود (الخولی، 2012).

در 20 تا 30 سال گذشته، علاقه به تولید و مصرف روغن زیتون، کشت زیتون را به مناطق و کشورهای خارج از حوزه مدیترانه مانند استرالیا، چین، هند و آمریکای جنوبی گسترش داده است.

در نیمکره جنوبی، بزرگترین هکتار برای کشت زیتون در آرژانتین قرار دارد.

تا سال 1990، سطح زیر کشت زیتون در مجموع حدود 30000 هکتار بود که بیشتر آن مربوط به باغات کوچک (کمتر از 10 هکتار) با مدیریت سنتی (به عنوان مثال، تراکم کاشت کم و آبیاری غرقابی) بود.

قوانین معافیت زیتون پرورده کامتا مالیاتی بعدی سرمایه‌گذاری‌های بزرگی را به همراه داشت که شامل باغ‌های تجاری بزرگ (بیش از 100 هکتار) با تراکم کاشت بیشتر و آبیاری قطره‌ای بود.

در حال حاضر، حدود 110000 هکتار عمدتاً در مناطق مرکزی-غربی و شمال غربی در همسایگی رشته کوه آند (عرض جغرافیایی 27-33 درجه جنوبی) زیر کشت وجود دارد.

ارقام اسپانیایی و ایتالیایی زیتون پرورده گشنیز از جمله “Arbequina”، “Manzanilla”، “Picual” و “Frantoio” به طور گسترده کاشته شده اند.

حدود 70 درصد از تولید به روغن زیتون اختصاص دارد. “Arauco” تنها رقم شناخته شده از آرژانتین در کاتالوگ جهانی انواع زیتون است.

 • منابع:
 1. Olive Cultivation in the Southern Hemisphere: Flowering, Water Requirements and Oil
 • تبلیغات: 
  1. رویکردی برای شناسایی و محلی‌سازی انواع بخیه‌های نخ و پارچه
  2. تغییرات چرخشی در پارچه برای استخراج الگوریتم
  3. پارچه به عنوان یک شبکه پایه برای معماری
  4. خوشه‌بندی در پارچه و مدل یادگیری عمیق آن

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.